Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Efect de gheata la un text

In jos

Efect de gheata la un text Empty Efect de gheata la un text

Mesaj Scris de 2pLs Mar Sept 14, 2010 4:41 am

In acest tutorial va arat cum puteti creea un text cu efect de gheata.

1. Incepem cu un nou document, marimile nu prea conteaza, sa fiti siguri ca aveti un background negru si destul spatiu pe margini. Sa aveti alb ca culoare foreground si negru background. Selectati Text Tool si scrieti textul dorit, eu folosesc fontul SF Fedora.

Efect de gheata la un text Ice1q

2. Tineti apasat Ctrl si click pe layer-ul cu text(asta selecteaza textul). Selectati Filter>Noise>Add Noise. Photoshop o sa va intrebe daca vreti sa rasterizati layer-ul, apasati OK si aplicati aceste setari: Amount:150%, Distribution: Uniform si bifati Monochromatic.
*Filter>Pixelate>Crystallize si folositi cell size 3. Dupa aceea selectati Filter>Stylize>Find Edges si apasati Ctrl+I ca sa inversati culorile.

Efect de gheata la un text Ice2

3. Image>Rotate Canvas>90 CW, Filter>Blur>Gaussian Blur: radius de 1 px, Filter>Stylize>Wind: method: wind, direction: from the right. Mai puteti sa mai aplicati odata filtrul Wind(Ctrl+F) fiindca ar da cel mai bun effect dar nu recomand de 3 ori.Image>Rotate Canvas>90 CCW.

Efect de gheata la un text Ice3

4. Creati un nou layer, selectati un albastru deschis (eu am folosit #1498FE) si umpleti acel layer. Cu acest nou layer selectat, apasati Ctrl si click pe layer-ul cu text (sa selectati textul) alegeti Overlay ca Blending Mode. Acum selectati layer-ul cu text si mergeti la Layer>Layer Style>Satin si folositi urmatoarele setari:

Efect de gheata la un text Ice5f

Rezultat final


Efect de gheata la un text Ice6y
2pLs
2pLs
Administrator
Administrator

Mesaje : 110
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Targu Mures

https://avatarcs.ace.st

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum